Inovativno pogozdovanje Krasa po požaru
Kljub zahtevnim razmeram kraškega terena Zavod za gozdove Slovenije ocenjuje, da obnova napreduje dobro, v zadnji akciji pa so prvič uporabili dron za sajenje semenskih bombic v bližini vasi Temnica pri Kostanjevici na Krasu.
Sodelujoči so poudarili, da je pomoč naravi pri obnovi uničenega gozdnega ekosistema bistvena. S pomočjo dronov so na težko dostopnih območjih nad vasjo Temnica z metanjem semenskih bombic poskrbeli za hitro in učinkovito sajenje. Akcijo, ki združuje tradicionalne in inovativne metode pogozdovanja, je vodila družba Radenska Adriatic, v sodelovanju z okoljsko organizacijo Project O2 in Zavodom za gozdove Slovenije.
Natalija Kreft iz Radenske Adriatic je izpostavila pomen tovrstnih kampanj, ki nagovarjajo potrošnike k podpori pri obnovi naravnega okolja. "Z našo akcijo, s semenskimi bombicami, ki jih je raztresal dron, in s tradicionalnim ročnim sajenjem sadik, upamo, da bomo danes uspešno zasadili vsaj en hektar gozda. Naravi želimo pomagati, da si opomore in bo koristila tudi prihodnjim generacijam," je dejala Kreftova.
V 2500 semenskih bombic je bilo vmešanih od šest do deset semen različnih drevesnih vrst, med drugim hrasta cera, lipe in poljskega javorja. Andrej Breznikar, vodja obnove gozdov na Zavodu za gozdove Slovenije, je pojasnil, da so se odločili za vrste, ki so v skladu s slovenskimi predpisi o ohranjanju biotske pestrosti. Dodal je, da je obnova gozdov po tako obsežnem požaru, kot je bil leta 2022, velik izziv, zato iščejo nove pristope, kot je setev semenskih kroglic z droni.
Goran Ladišič, soustanovitelj Projekta O2, je poudaril prednosti sajenja z droni: "Ta način je idealen za pogozdovanje težje dostopnih predelov, ki so v požarih najbolj prizadeti in kjer je ročno sajenje oteženo. Z droni lahko pogozdimo hektar gozdov kar 3- do 5-krat hitreje kot ročno."
V akciji so sodelovali tudi učenci 3. razreda podružnične osnovne šole Kostanjevica na Krasu, ki so skupaj s predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije in zaposlenimi v Radenski Adriatic pomagali pri sajenju sadik. Mladi so navdušeno spremljali delo drona in sami zasadili nekaj dreves, da bi pomagali obnoviti naravo, ki jo je prizadel požar.
Poleg sajenja s semenskimi bombicami so udeleženci posadili še 200 sadik koprivovca. Sodelovanje predstavnikov lokalne skupnosti in poslovnih partnerjev v tej akciji ponazarja prizadevanja za skupno obnovo naravnega okolja in zagotavljanje trajnostnega razvoja za prihodnje generacije.
V Radenski Adriatic gozdove obnavljajo že peto leto, letos prvič s pomočjo brezpilotnih letalnikov (dronov) in posebnih semenskih bombic. Doslej so posadili že več kot 80.000 dreves, z aktivacijo 11.434 brezplačnih kuponov na spletni strani www.srcnozajutri.si, pa so tokrat postavili nov mejnik. V sodelovanju s potrošniki in organizacijo Project O2 so namreč poskrbeli za ozelenitev 10.000 m2 kraških pogorišč, kjer se gozdno rastje po dveh letih od največjega požara v zgodovini Slovenije še vedno ni uspelo obnoviti po naravni poti.
"Odzivi na projekt so res navdihujoči. V akciji smo širši javnosti ponudili možnost, da z odgovorom na spletni kviz aktivirajo kupon za obnovo enega kvadratnega metra gozda. Pri tem nismo ponujali nagrad – edina motivacija je bila ekološka ozaveščenost potrošnikov. Upali smo, da se bomo vsaj približali številki 10.000, a na koncu smo ta mejnik prepričljivo presegli. Tako nas v letu 2025 že čaka prijetna naloga, da izpolnimo obljubo in ozelenimo še dodatnih 1.434 kvadratnih metrov površin," pa je odzive komentiral Marian Šefčovič, predsednik uprave Radenske Adriatic.